Czy warto szczepić gołębie? Automat do szczepienia gołębi

Gołębie są bardzo podatne na zachorowania na choroby pasożytnicze i zakaźne. W związku z tym niezwykle ważna jest profilaktyka, która pomaga zabezpieczać ptaki przed niepotrzebnymi dolegliwościami. Przede wszystkim pomieszczenia, w których przebywają ptaki, muszą być utrzymywane w odpowiedniej czystości.

Automat do szczepienia gołębi

Należy zapobiec powstawaniu korzystnych dla pasożytów warunków. Szczególnie należy zwrócić uwagę na skład podłoża, dlatego powinno się wystrzegać trocin, które są idealnym środowiskiem dla rozwoju parazytów. Przy większej hodowli warto zaopatrzyć się w automat do szczepienia gołębi, który doskonale sprawdza się w przypadku ptactwa. Wykorzystując to urządzenie, można podać regulowaną dawkę leku od 0,1-0,3 ml. Automat dostosowany jest do wszystkich obecnych na rynku szczepionek iniekcyjnych. Jest bardzo poręczny w użyciu i doskonale sprawdza się w długotrwałym funkcjonowaniu. Hodowla gołębi wiąże się z wieloma przeciwnościami, ponieważ są to delikatne ptaki, wymagające odpowiedniego podejścia.

Jak dbać o właściwą higienę gołębi?

Należy na bieżąco dbać o higienę gołębników, czyścić je i spryskiwać specjalnymi preparatami odkażającymi, aby uniknąć powstawania ognisk chorobowych. Zapewnienie odpowiednio zbilansowanej paszy jest podstawą dobrej praktyki hodowlanej. Do tego należy również zadbać o właściwą mineralizację, która ma niebagatelny wpływ na wygląd i kondycję gołębi. Nie można absolutnie polegać na tym, co ptaki znajdą sobie na polach, gdyż to nie zapewni im odpowiedniej diety. Poza tym nie wszystkie produkty są dobrej jakości i spożywanie ich nie wpływa na prawidłowy rozwój zarówno kośćca, jak i układu mięśniowego. Szczególnie istotne jest odpowiedni wygląd upierzenia, które jest wizytówką i świadectwem zdrowia gołębia. Każdy ptak jest niezwykle ważny dla hodowcy, dlatego profilaktyczne szczepienia są wykonywane we właściwych terminach. Poza tym obsługa weterynaryjna jest dość droga, dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć, co daje większe szanse na dobry lęg.