Co ile chodzić do weterynarza z psem?

Posiadanie czworonoga to nie tylko ogromna radość, ale również duża odpowiedzialność właścicieli. Wiele osób zastanawia się, jak często chodzić z psem do weterynarza oraz w jakich sytuacjach. Oczywiście w przypadku nagłych wydarzeń lub wyraźnych symptomów pogorszenia zdrowia u naszego pupila, do weterynarza powinniśmy udać się niezwłocznie. Dzięki temu możemy znacznie pomóc naszemu psu oraz uniknąć najgorszego. Jeżeli jednak nie dostrzegamy niepokojących sygnałów, wówczas możemy ograniczyć się do cyklicznych wizyt kontrolnych.

Częstotliwość chodzenia z psem do weterynarza zależy również od jego wieku. W przypadku szczeniąt, rekomendowane są częste wizyty, nie tylko pod kątem kontrolowania prawidłowego rozwoju psa, ale również dostarczenia mu odpowiednich szczepień. Bardzo dużo zabiegów musimy wykonać przed ukończeniem przez czworonoga 4. miesiąca życia. Gdy pies wejdzie w dorosłość, spokojnie możemy ograniczyć wizyty u weterynarza do 2-3 w roku w zależności od naszych potrzeb i preferencji. To podstawa odpowiedniej pielęgnacji psa, która sprawia, że będzie zdrowy i szczęśliwy, a przecież zależy na tym każdemu właścicielowi.

Po co chodzić z psem na wizyty kontrolne?

Sprawdzenia prawidłowej kondycji psiej sierści, uzębienia psa oraz odruchów to podstawa. Temu służą właśnie wizyty kontrolne. Ponadto w trakcie nich możemy wykonać również obowiązkowe szczepienia, które są cykliczne oraz zaaplikować psu środki zdrowotne, przeciw kleszczom, pchłom czy pasożytom. Sprawdzimy wagę oraz kondycję naszego psa, a w niektórych przypadkach możemy również obciąć mu pazurki, jeżeli tego wymagają. Takie podstawowe zabiegi zdrowotne i pielęgnacyjne, które będziemy wykonywali 2-3 razy w roku, znacznie wpłyną na jakość życia czworonoga.

O tym jak dbać o domowe zwierzęta, w tym również psy, możemy przeczytać między innymi w poradniku na stronie https://www.zakumaj.pl/. To strona z ciekawostkami i przydatnymi poradami dla każdego z nas, zarówno pod kątem codziennego życia oraz domowych obowiązków. Dbamy o to, by pokryć tam wiele codziennych tematów oraz dać Wam wskazówki, które pozwolą Wam uniknąć wielu domowych błędów. Wśród nich znajdziecie również informacje o tym, jak dbać o psa oraz jak często chodzić z nim do weterynarza.