Gdzie szukać lutnika w Warszawie ?

Lutnik (Warszawa) to specjalista, który zawodowo buduje i naprawia szyjkowe instrumenty strunowe, czyli wszystkie te, które składają się z gryfu, pudła rezonansowego oraz szyjki. Instrumenty, którymi zajmuje się na przykład lutnik Warszawa, to między innymi: wiolonczela, altówka, skrzypce, różne rodzaje gitar, lutnia, kontrabas czy cytr. Jest ekspertem, który potrafi serwisować i regulować wszystkie te instrumenty. Łączy w sobie najwyższą jakość rzemiosła oraz sztuki – a to niecodzienna umiejętność.

Lutnictwo rozwija się od dawna. Swój największy rozkwit osiągnęło pod koniec renesansu we Włoszech. To w tym właśnie kraju przygotowano najwięcej instrumentów strunowych, w tym pierwsze skrzypce, których twórcą był Andrea Amati (znany protoplasta całego rodu lutników). Ale to nie Amati był najbardziej znanym lutnikiem wszechczasów, a Antonio Stradivari, który stworzył najsłynniejsze na świecie skrzypce zwane “Betts”. Sam ich twórca wraz ze swoimi uczniami wykonał aż ponad 1000 instrumentów przez całe swoje życie.

Obecnie instrumenty strunowe produkowane są masowo, przez co tracą swoje dusze i wyjątkowość. Każdy model jest bowiem identyczny, co czyni go tańszym, ale jednocześnie mniej wartościowym niż instrument stworzony własnoręcznie przez lutnika. Na szczęście wszyscy muzycy, którzy stawiają na jakość muzyki i instrumentów, wciąż wybierają modele od lutnika zamiast tych wykonanych na taśmie produkcyjnej.

Lutnik Warszawa posiada szeroką wiedzą dotyczącą wielu różnych materiałów, a także ich obróbki. Dzięki swoim wysokim zdolnościom rzemieślniczym potrafi wykończyć samodzielnie większość elementów instrumentów. Zazwyczaj lutnik specjalizuje się w budowie określonego typu instrumentów strunowych, na przykład gitar czy instrumentów smyczkowych.

Lutnictwo najczęściej polega na pracy w drewnie. Przydają się do tego różnorodne, specjalistyczne narzędzia, aczkolwiek najczęściej stosuje się narzędzia stolarskie i ciesielskie, między innymi: pilniki, tarniki, piły czy strugi. Pracę usprawnią także specjalne piły japońskie (przydają się podczas nacinania podstrunnicy pod progi), a także nożyki i dłuta snycerskie.