Samodzielna budowa gołębnika dla gołębi ozdobnych

Decydując się na hodowlę gołębi trzeba mieć najpierw pewność, że posiada się do tego odpowiednie warunki. Bardzo istotne jest urządzenie miejsca, w którym gołębie będą mogły żyć wygodnie. Jeśli nie zadbamy o to, ptaki te będą się jedynie męczyły. Podstawową rzeczą którą należy przygotować jest gołębnik. Musi on posiadać odpowiednią konstrukcję oraz wszystkie elementy niezbędne w hodowli gołębi. Ponadto poszczególne rasy gołębi mogą mieć odmienne potrzeby.

Budowa gołębnika dla gołębi ozdobnych

Przed zdecydowaniem się na konkretne gołębie trzeba zatem dokładnie poznać ich styl życia oraz dowiedzieć się, co konkretnie powinniśmy im zapewnić w gołębniku. Przykładowo budowa gołębnika dla gołębi ozdobnych wymaga przede wszystkim zapewnienia ptakom odpowiedniej przestrzeni życiowej. W tym przypadku gołębnik powinien mieć formę niewielkiego budynku. Wiele zależy oczywiście od tego, jak dużo gołębi chcemy hodować i jaką przestrzenią dysponujemy. Jeśli nie posiadamy zbyt wiele miejsca, powinniśmy postawić na coś mniejszego i niewielką liczbę gołębi. Istotnym elementem całej konstrukcji jest rzecz jasna wlot dla ptaków. Muszą one mieć możliwość bezproblemowego dostawania się do środka i wylatywania z wnętrza gołębnika. Sami również musimy zadbać o wejście dla ludzi. Gołębnik zawsze wymaga regularnego czyszczenia wnętrza.

 

Ponadto czynności takie jak samo karmienie gołębi wymagają bezproblemowego dostępu do środka. We wnętrzu gołębnika muszą znaleźć się miejsca, w których gołębie założą swoje gniazda. Standardowo jedna komora powinna być wystarczająco duża dla dwóch ptaków. Trzeba przy tym zadbać o elementy takie jak miski lęgowe. Zamontowanie w gołębniku kratek znacznie ułatwi nam usuwanie nieczystości z wnętrza. Gołębnik jest z pozoru prostą konstrukcją, ale w rzeczywistości posiada on wiele elementów istotnych dla życia gołębi. Z tego powodu przed jego budową warto przygotować dokładny plan, tak, aby na pewno niczego nie pominąć. Dzięki temu uda się stworzyć konstrukcję zapewniającą gołębiom faktycznie dobre warunki do życia.