Gołębniki: Tradycja i Nowoczesność w Kreowaniu Idealnych Warunków dla Twoich Gołębi.

Wiele osób zajmuje się hodowlą gołębi. Co ciekawe bardzo często organizowane są wystawy tych ptaków, gdzie wystawia się gołębie rasowe, egzotyczne, ale też pocztowe. Trzeba oczywiście przygotować im odpowiedni gołębnik, gdzie będą mogły spożywać posiłki i mieć zapewnione schronienie przed drapieżnikami.

Idealny gołębnik, czyli czego nie może w nim zabraknąć?

Ptakom należy zapewnić idealne warunki. Dzięki temu będą dobrze się rozwijać i znosić jaja. Miejsce, w którym je trzymacie musi zapewniać ochronę przed drapieżnikami takimi jak lisy, ale też przed kotami, które uwielbiają polować. Gołębniki należy zabezpieczać siatką, która jest odporna na korodowanie. Dzięki temu nie będzie rdzewieć pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W żadnym wypadku nie można stosować zwykłej siatki dla kur, która może ranić gołębie. Nie zapomnijcie także, że połowa gołębnika powinna być zadaszona, zaś druga połowa osłonięta. Tylko wtedy ptaki będą miały dostęp do promieni słonecznych, świeżego powietrza, a także będą miały odpowiednią wentylację. Warto jeszcze zastosować zasuwki na drzwiczki, gdyż w ten sposób zyska się dodatkowe bezpieczeństwo. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, że gołębniki najlepiej ustawić w miejscu nasłonecznionym. Ptaki powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, by móc rozprostować skrzydła, ale też latać.

Akcesoria, na które warto postawić budując gołębnik

Budując gołębnik, należy zaopatrzyć się również w odpowiednie akcesoria dla ptaków. Zwierzęta powinny mieć miejsce, gdzie mogą wypocząć i tutaj najlepiej sprawdzi się dedykowany gołębiej anatomii regał spoczynkowy. Najlepiej wybrać ten dzielony, by każdy ptak miał swoje miejsce. Jednocześnie, aby móc utrzymać czystość, należy wyposażyć go w półkę na odchody. Przydatne są także cele rozpłodowe. Dodatkowo gołębnik należy zaopatrzyć w karmniki zasypowe. Koniecznie wybierzcie kilka sztuk. W przeciwnym razie gołębie mogą być wobec siebie agresywne. Podobnie rzecz wygląda z poidełkami. Jeżeli wystawiacie swoje gołębie, to przydadzą się Wam również klatki wystawowe, z którymi gołębie powinny się oswajać. Warto zakupić także w ramki w kształcie drabinek, gdzie zwierzęta mogą wypocząć. Aby utrzymać właściwą temperaturę wody, co jest istotne szczególnie zimą, należy zaopatrzyć się w elektryczny podgrzewacz. Gdy małe gołębie uczą się latać pod okiem matki, dla bezpieczeństwa warto przygotować im celę lotową z rusztem i szufladą.