O egzotycznych zwierzętach żyjących na naszej planecie wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Chociaż mamy możliwość oglądania filmów przyrodniczych w telewizji czy czytania na temat fauny i flory to jednak wciąż istnieją takie gatunki, które potrafią nas nieźle zaskoczyć. Należy do nich między innymi waran z Komodo – gad nazywany również „smokiem z Komodo” jest największą żyjącą współcześnie jaszczurką. Warany żyją na wyspach Indonezji, można je podziwiać również w niektórych ogrodach zoologicznych (w Polsce: w Poznaniu i we Wrocławiu). Przyjrzyjmy się bliżej temu zwierzęciu oraz poznajmy zaskakujące waran z Komodo ciekawostki.
Pochodzenie
Warany pochodzą z Australii – to właśnie tam znaleziono ich najstarsze skamieniałości. Warany z Komodo zostały odkryte dopiero w 1910 roku czyli zaledwie 110 lat temu. Wśród miejscowej ludności wcześniej były znane jako „krokodyle lądowe” i wzbudzały prawdziwy postrach, opowiadano o nich jako o smokach.
Rzeczywiście, warany mogą robić wrażenie – ich długość może osiągnąć nawet 3 metry (rekord to 3,65 m) a masa ciała dochodzi nawet do 90 kilogramów. Waran potrafi zaatakować swojego przeciwnika, powalając go na ziemię przy użyciu swego potężnego ogona (siła takiego uderzenia może wynieść nawet 2 tony).
Pokarm
Warany z Komodo znajdują się na samym szczycie łańcucha pokarmowego co oznacza, że nie mają naturalnych przeciwników. Żywią się przede wszystkim większymi ptakami i ssakami, takimi jak konie, świnie, kangury itp. Zdarzały się również ataki na ludzi. Warany z Komodo są kanibalami – w przypadku braku pożywienia zjadają najmłodszych przedstawicieli swojego gatunku, udokumentowane są również przypadki, kiedy samica zjadła własne młode tuż po ich wykluciu. Ponadto warany są jaszczurkami jadowitymi a w ich ślinie żyje ok. 50 rodzajów różnych bakterii.
Rozmnażanie
Może to brzmieć bardzo zaskakująco ale samice waranów z Komodo nie potrzebują do rozmnażania męskich komórek rozrodczych (potrafią rozmnażać się przez partenogenezę). Mogą rozmnażać się w taki sposób przy braku samców.