Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta zwierząt hodowlanych ma kluczowe znaczenia dla jakości pożywiania, np. w przypadku kur niosek bardzo ważna jest suplementacja węglanem wapnia, który stanowi część zbilansowanej diety bogatej w minerały i składniki odżywcze.
Zapotrzebowanie na wapń
Kreda pastewna dla kur niosek, czyli węglan wapnia jest ważny dla prawidłowego wzrostu, ale jest również kluczowym składnikiem skorupek jaj. Powłoka składa się głównie z węglanu wapnia, którego źródło jest niezbędne dla kur. Skorupa może być wykonana z wapnia pochodzącego z pożywienia, jak również z kości niosek.
Dlatego ważne jest karmienie odpowiednią paszą na odpowiednim etapie życia. Kura, która nie ma wystarczających zapasów wapnia w organizmie, może nie znieść wielu jaj, zanim całkowicie zaprzestanie produkcji. Rosnąca kura potrzebuje diety z mniejszą ilością wapnia niż kura w okresie nieśności. Ta rosnąca będzie potrzebowała około 2,75 g na kurę w ciągu doby. Kura w okresie nieśności musi mieć wystarczającą ilość wapnia w diecie, aby nie uszczuplić wapnia we własnych kościach, aby umieścić skorupkę na jajach.
Ile wapnia potrzebuje kura?
Prawidłowe określenie zawartości wapnia w diecie kur nie należy do łatwego zadania. Same kurczaki bardzo się zmieniły od lat czterdziestych XX wieku i nadal się zmieniają, ponieważ ich cechy stale są modyfikowane przez genetyków. Brzmi może strasznie, ale hodowla zwierząt taka właśnie jest. Zapotrzebowania na wapń dla kur niosek może się różnić w zależności od zakupionego gatunku kurczaka. Obecnie szacuje się, że zapotrzebowanie na wapń przeciętnej komercyjnej kury nioski, czyli jednogrzebkowej białej leghorn, wynosi 4-5 g na kurę na dzień. Należy jednak wiedzieć, że czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, chcąc zapewnić kurom odpowiednią ilość wapnia, jest więcej. Często różnice wynikają z indywidualnych potrzeb zwierząt lub ich rasy. Co niezmiernie ważne, wielkość cząsteczki wapnia odnosi się do rozpuszczalności minerału. Wiąże się to z tym, jak dostępny jest wapń w diecie dla kurczaków oraz z smakowitością paszy dla kur. Kury nie będą jeść paszy, jeśli nie jest ona smaczna.
Szczytowy okres, w którym kura potrzebuje najwięcej wapnia, przypada na okres największego cyklu nieśności. W przypadku większości kur pierwszy cykl nieśności jest najlepszy. To wtedy konsekwentnie składają najwięcej jaj w regularnych odstępach czasu. Ich drugi, trzeci, a być może czwarty i piąty cykl nieśności stają się coraz krótsze.