Kot birmański – krótka charakterystyka

Te puszyste, niebieskookie piękności są niewątpliwie jedną z najpiękniejszych istniejących ras kotów. Kot rasy birmańskiej jest znany wielu miłośnikom kotów ze względu na swoje niesamowite cechy charakteru. Oprócz ich oczywistego uroku, oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o kotach birmańskich.

Historia kotów birmańskich

Piękny kot zasługuje na piękną legendę pochodzenia. Mówi się, że Święty Kot Birmy, jak czasami nazywany jest kot rasy birmańskiej, zyskał swój uderzający wygląd dzięki interwencji niebieskookiej bogini, która nagrodziła miłość i oddanie kota do swojego kapłana, zmieniając swój biały płaszcz na złoty i zmieniając jego żółte oczy na niebieskie. Jego łapy pozostały białe jako symbol jego czystości. Od tamtej pory koty świątynne nosiły ślady łaski bogini i mówiło się, że zmarli kapłani odradzali się w ciałach kotów.

Charakter i osobowość

Słodki wygląd kotów birmańskich idealnie pasuje do ich charakteru. Koty rasy birmańskiej to zwykle dobrze wychowane koty, które obdarzają miłością swoich właścicieli. Uwielbiają się przytulać i łasić. Są niezwykle łagodne i spokojne. To potulne, ciche koty, które kochają ludzi i podążają za nimi z pokoju do pokoju. Można się spodziewać, że kot będzie chciał być zaangażowany we wszystko to, co robi właściciel, jednocześnie nie będąc apodyktycznym. Potulny nie znaczy głupi. Koty rasy birmańskiej są bystre i ciekawskie. Lubią eksplorować swoje otoczenie i są znane z tego, że mogą zostać uwięzione pod podłogami, które są wymieniane lub przypadkowo udać się na przejażdżkę samochodem. Dlatego dobrze jest zawsze mieć oko na to, gdzie kot się znajduje. Komunikują się miękkim głosem, głównie po to, by przypomnieć, że może czas na kolację, a może na miłe przytulenie na sofie. Lubią być głaskane i rozluźniają się w ramionach właścicieli.

Przyjazny, wyluzowany kot birmański to idealny wybór dla rodzin z dziećmi i psami. Uwielbia uwagę, jaką otrzymuje od dzieci, które traktują go grzecznie i z szacunkiem, i nie ma nic przeciwko zabawie w przebieranki lub przejażdżce wózkiem dziecięcym. Chętnie mieszka również z psami dzięki swojemu życzliwemu usposobieniu.