Długowieczność wśród zwierząt.

10 najdłużej żyjących zwierząt.

Dlaczego niektóre zwierzęta żyją dłużej od człowieka? Po co zwierzętom długowieczność? Takie pytania rozbudzają w nas ciekawość i choć na chwilę przenoszą w tajemny świat zwierząt. Z punktu widzenia jednak naukowca, dożywająca 500 lat małża to cudowny przedmiot analizy, która podpowiada nam, jak dalece posunęły się zmiany klimatu i jak ludzie oddziałują na środowisko naturalne. Naukowcy dzięki długo żyjącym organizmom zwierzęcym mogą badać ewolucję i odtwarzać dane środowiskowe. I jeszcze jeden aspekt: przystosowanie. Okazuje się, że świat zwierząt reprezentuje przedstawicieli, którzy mogą przystosowywać się w taki sposób do zmiennych ekosystemu, by praktycznie zahamować etap starzenia się. Długowieczność wśród zwierząt nie jest więc nietypowa.

Jakie zwierzęta żyją najdłużej?

STUŁBIOPŁAW. Nieśmiertelny parzydełkowiec, który zastępuje stare komórki nowymi, jest w stanie w całym niekończącym się cyklu życia powrócić ze stadium dojrzałości płciowej znowu do swojej niedojrzałości. To daje mu potencjalną nieśmiertelność. Żyje w wodach całego świata, a pierwszy raz został odkryty w roku 1880.
GĄBKA. To morskie, beztkankowe zwierzę, które zamieszkuje zimne wody Antarktydy. Rekordziści dożywają 15000 lat. Dużo mniej, bo tylko 1550 lat, żyje inny gatunek gąbki- Cinachyra antarctica.
CYPRINA. To gatunek małża głębinowego. Odmiana Islandzka odnotowała rekordzistę życia. W 2006 roku wyłowiono osobnika, który żył 507 lat.
REKIN POLARNY. Kręgowiec żyjący w lodowatych wodach Grenlandii, północnego Atlantyku i Oceanu Atlantyckiego swoją dojrzałość płciową osiąga dopiero, mając około 150 lat. Najdłużej żyjący osobnik miał 392 lata.
WAL GRENLANDZKI. Pierwszy przedstawiciel ssaków. Wieloryb, który osiąga długość około 15 m i waży 20 ton, zamieszkuje morza arktyczne. To emigrujący ssak, dożywający nawet 211 lat.
KARMAZYN OSTROOKI. Ocean Spokojny to wody, które zamieszkuje ta egzotyczna, czerwona ryba. Lubi duże głębokości, w których dożywa 200 lat.
JEŻOWIEC. To gatunek dożywający 200 lat. Występuje na skalistych brzegach wód Pacyfiku. Jego kolce mają 8 cm długości i gdyby nie przyssawki, za pomocą których się porusza, nie byłby w stanie chwycić się dna, w którym lubi przebywać.
ŻÓŁW SŁONIOWY. Największy żółw na świecie. Waży około 400 kg i mierzy niecałe 2 mety. Jest zagrożony zaginięciem. Żyje około 177 lat.
KARMAZYN PÓŁNOCNY. Zamieszkuje zimne wody oceaniczne. Czerwona ryba, która średnio żyje około 60 lat, choć niektóre osobniki przekraczają 100 lat życia. Mierzy około 1 metra. Może przebywać nawet na głębokości 1000 m.
INNE. To między innymi amerykańskie homary (100 lat), termity (50 lat), nietoperze gatunku Nocek Brandta (40 lat), a także niektórzy przedstawiciel papug, kakadu (60-100 lat).