Jak stworzyć ogród przyjazny zwierzętom?

Bardzo często kiedy mamy ogródek i dbamy o niego, boimy się, że nasze zwierzaki go zniszczą, lub będą “sabotażować” jednak istnieje kilka sposobów jak temu zapobiec, jednak zaczniemy od kilku ciekawostek.

Ciekawostki

Zwierzęta nie groźne dla ogrodu i pomimo tego, że brzmi to dość dziwnie i niewiarygodnie, i pomimo, że zwierzęta które po krótce omówimy, nie często są spotykanie w domach, to na pewno możemy je nazwać zwierzętami przyjaznymi dla ogrodu, jakie to są?

Numerem jeden będzie jeż na naszej liście, dlaczego jeż?
Jeż to ssak, który lubi zawitać na działkę lub właśnie do ogródka, jest uwielbiany przez dzieci, jednak należy pamiętać, by nie okazywać zbyt dużo czułości, dlatego że, jeż jest dzikim zwierzęciem, który woli chodzić własnymi ścieżkami.

Idąc dalej motyle to następni goście co na pewno lubią zajrzeć do nas na ogródek.
Kiedy posiadamy piękne kwiaty i inne rośliny szanse, że nowi skrzydlaci goście do nas zawitają rosną, dlatego warto dbać o to.

Pies a ogród

Jednak kiedy chcemy ogród przyjazny dla zwierząt, nie możemy zapomnieć o naszym czworonogu obronnym który zazwyczaj pilnuje posesji, co z nim?
Kiedy mamy psa oraz ogródek, zamiast zamartwiać się powinniśmy działać, nasze energiczne psiaki mogą wyrządzić większe lub mniejsze szkody, jednak możemy temu zapobiec, jak?
Warto postawić deptak, specjalnie dla psa o szerokości 60-100cm. Przy tych ścieżkach lepiej nie sadzić roślin ozdobnych, a ścieżki warto dodatkowo zabezpieczyć wyraźnie za pomocą żywopłotu.

Specjalnie płotki odgradzające trawę, tudzież chodniczek od roślin to na pewno dobry pomysł, jednak kiedy chcemy aby natura zagościła do naszego ogrodu, powinniśmy zadbać, także o karmnik dla ptaków, a także o to by w karmniku było pożywienie, takie detale powodują, że do naszego ogródka chętniej zawita natura, a także ogród będzie przyjazny dla zwierząt.

Te proste porady na pewno pomogą w przygotowaniu naszego ogrodu do zwierząt, a po przecież powinno być naszym priorytetem, aby zwierzęta się czuły tam komfortowo.