Czy można dokarmiać ptaki zimą?

Okres zimowy to z pewnością trudny czas dla przyrody. Także dla ptaków. W przypadku mroźnej, śnieżnej zimy zwierzęta mają problem z pozyskaniem pokarmu i przetrwaniem. Jak pomóc przyrodzie przetrwać ten czas?

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że ingerencja w świat przyrody nie jest konieczna. Łatwy dostęp do żywności spowoduje, że ptaki nie będą potrafiły same zdobywać jedzenia. Z drugiej jednak strony wielu przedstawicieli świata przyrody ginie w trakcie zimy z głodu i przemarznięcia. Można pomóc ptakom przetrwać chłodne dni dokarmiając je. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokarmianie jedynie w trakcie trwania tylko śnieżnej, mroźnej zimy. Wszyscy jednak są zgodni, że jeśli podejmiemy decyzję o dokarmianiu, trzeba być w tym konsekwentnym i regularnie karmić ptaki aż do ostatnich mrozów.

Czym karmić ptaki?

Nie wszystkie produkty spożywcze są odpowiednie dla ptaków. Na pewno nie nadaje się do tego chleb, zwłaszcza jeśli jest spleśniały, stary lub zepsuty. Popularne karmienie ptaków, zwłaszcza kaczek, pieczywem może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia. Chleb jest przyczyną zwyrodnienia stawów kaczek tzn. anielskiego skrzydła. Mimo, że nazwa brzmi ładnie choroba jest poważna. Objawia się tym, że lotki chorego osobnika odstają od tułowia, uniemożliwiając ptakom latanie. U dorosłego osobnika choroba jest nieuleczalna. Ponadto, chleb w diecie kaczek może być przyczyną odwodnienia i chorób układu pokarmowego. Resztki z obiadu, jedzenie słone, słodkie czy przyprawione to nie jedzenie dla ptaków. Lepiej nie dokarmiać ptaków, niż karmić je niewłaściwym jedzeniem.
Decydując się na dokarmianie, należy zaopatrzyć się w żywność dla płatków.  Odpowiednie dla ptaków są nasiona, orzechy, płatki owsiane, kasza, warzywa surowe lub gotowane, zboża, słonina i smalec. Żywność dla ptaków musi być pozbawiona przypraw, soli i cukru.

Gdzie dokarmiać ptaki ?

Jednym ze sposobów jest podawania żywności ptakom w karmniku. Budując ptasią stołówkę, warto umieścić ją w spokojnym miejscu, z dala od ulicy, w bezpiecznej odległości od domu na wysokości co najmniej 1,5 metra. Stawiając karmnik warto pamiętać o jego regularnym czyszczeniu z ptasich odchodów i wymianie karmy na nową. Karmnik można wykonać także z przedmiotów pochodzących z recyklingu np. plastikowej butelki.
Ptaki dokarmiać można również bez karmnika. Należy jednak pamiętać, żeby jedzenie rozsypać w suchym, odświeżonym, bezpiecznym miejscu, z dala od drogi i drapieżników. Nawet ptaki wodne powinny dostać jedzenie na brzegu. Wrzucanie karmy do wody szkodzi ich zdrowiu i zanieczyszcza akwen.

Warto pamiętać o słabszych, w trudnym okresie zimowym przetrwać mroźny czas. Dokarmione ptaki przetrwają zimę, a wiosną odwdzięcza się pięknym śpiewem i usuną szkodniki z naszego ogródka.