Jaka jest różnica między falownikiem a inwerterem?

Panele fotowoltaiczne skupiają na sobie największe zainteresowanie kupujących. Ten najbardziej widoczny element systemu fotowoltaicznego nie może jednak funkcjonować bez innych podzespołów, jakim także należy się uwaga. Do najważniejszych komponentów instalacji fotowoltaicznej należy zaliczyć tzw. inwertery, odpowiadające za konwersję prądu stałego wytwarzanego w ogniwach słonecznych, na prąd zmienny zasilający urządzenia elektroniczne. Podobnie jak wiele innych urządzeń, tak samo inwertery doczekały się kilku alternatywnych określeń. W powszechnym użyciu funkcjonuje nazwa „falownik”. Czy falownik jest tym samym, co inwerter? Czy zamienne stosowanie obydwu terminów pozostaje zgodne z nomenklaturą techniczną?

Inwertery fotowoltaiczne – czy są tym samym, co falowniki?

Falowniki a inwertery fotowoltaiczne – czy mówimy o tym samym urządzeniu? Wspomnieliśmy we wstępie, że inwerter służy do zamiany prądu stałego w prąd przemienny. Parametry tej konwersji muszą odpowiadać specyfikacji sieci energetycznej i mocy paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna stanowi system naczyń połączonych, gdzie wydajność jednego elementu determinuje funkcjonalność całej reszty. Inwertery są sercem całego systemu. To tutaj decydują się parametry przesyłu prądu wytworzonego w ogniwach słonecznych. Inwertery fotowoltaiczne podejmują szereg autonomicznych decyzji, służących na rzecz efektywności energetycznej i bezpieczeństwa.

Zdecydowana większość terminologii technicznej w języku polskim wywodzi się z języka angielskiego. Nie inaczej jest w przypadku inwerterów. Sama nazwa – inwerter fotowoltaiczny – została zapożyczona z angielskiego terminu „solar inwerter”. Stosując ją, nie popełniamy żadnego błędu. Błędu nie popełnimy również, stosując określenie „falownik”, które funkcjonuje od dziesięcioleci. Dlatego pora jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu. Falownik fotowoltaiczny i inwerter fotowoltaiczny to określenia tego samego sprzętu, które można stosować zamiennie.

Warto wiedzieć, że oprócz samej konwersji prądu celem dostosowania go do wymagań urządzeń, falowniki fotowoltaiczne spełniają inne niezwykle ważne role. To właśnie na tym etapie staje się możliwa synchronizacja wymagań między ogniwami solarnymi a siecią elektroenergetyczną. W przypadku instalacji typu off-grid, gdzie cała energia trafia do akumulatorów, falowniki sterują efektywnością energetyczną zgodnie ze wprowadzonym algorytmem. Ładowanie akumulatorów ma miejsce w czasie największej efektywności paneli, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie domowych sprzętów. Inwertery fotowoltaiczne monitorują instalację w trybie ciągłym, wysyłając do użytkownika komunikaty o ewentualnych błędach. Jakakolwiek awaria skutkuje natychmiastowym wyłączeniem instalacji, dzięki czemu falownik powstrzymuje przed dalszymi uszkodzeniami.

Sprzęt Solis – wydajne inwertery fotowoltaiczne

Jeśli poszukujesz zaawansowanych inwerterów fotowoltaicznych do własnej instalacji, sprzęt Solis jest zdecydowanie godny polecenia w tej kategorii. Urządzenia tego producenta posiadają wszelkie wymagane atesty i zaskarbiły sobie uznanie inwestorów dzięki niezawodności, świetnej specyfikacji i konkurencyjnej cenie. Pełną ofertę na sprzęt Solis znajdziesz w asortymencie sklepu Doko, będącego oficjalnym dystrybutorem tej marki w Polsce. Po szczegółowe informacje o produktach odsyłamy na stronę https://sklep.doko.pl/inwertery-fotowoltaiczne. Witryna https://sklep.doko.pl/pl/c/Solis/820 to kompendium wiedzy o wydajnych modułach fotowoltaicznych, gotowych do użytku przez inwestorów prywatnych i firmowych.