Co najczęściej wymieniamy w maszynach uprawowych?

Nawet gdy zainwestujemy w najlepszej jakości maszyny rolnicze, to musimy zdawać sobie sprawę, że ich części kiedyś się zepsują. Są one intensywnie wykorzystywane w gospodarstwach, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej konserwacji, jak i w razie potrzeby – dokonywać wymiany konkretnych elementów. Które części najczęściej ulegają uszkodzeniom i gdzie możemy kupić części zamienne? Sprawdź!

Opony i silnik

Na oponach opiera się cała konstrukcja maszyny rolniczej, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że to właśnie one najczęściej wymagają częstej wymiany. Mają one stały kontakt z podłożem, a więc łatwo o uszkodzenia. Gdy któraś z opon będzie niesprawna, to koniecznie musimy ją wymienić, bowiem inaczej nie będziemy mogli korzystać z maszyny, co może znacząco opóźnić prace w polu. Zatem jednym z niezbędnych elementów każdego rolnika są zapasowe opony.

Silnik to serce każdego pojazdu, w tym również maszyny rolniczej. Musimy o niego regularnie dbać – np. poprzez używanie dobrej jakości paliwa. To jeden z elementów, który jest narażony na duże przeciążenie, a więc nikogo nie powinno dziwić, że silniki w maszynach uprawowych zazwyczaj szybko się zużywają.

Układ kierowniczy i hamulcowy

Niestety wielu rolników nie zdaje sobie sprawy z tego, że zły stan techniczny powyżej wspomnianych elementów jest bardzo niebezpieczną sytuacją. Może dojść do tragedii podczas prac na polu, w wyniku której może zostać poszkodowany operator, jak i inne osoby. Zatem istotne jest, aby regularnie dbać o układ kierowniczy i hamulcowy, a co za tym idzie – o bezpieczeństwo.

Części do maszyn uprawowych powinniśmy nabywać w sprawdzonych firmach, które mogą się pochwalić przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem. Doskonałym przykładem jest tutaj przedsiębiorstwo PIMA-AGRO, które powstało w 2011 roku. W jego ofercie znajdziemy najwyższej jakości części zamienne do maszyn rolniczych takich jak pługi, maszyny okopowe, kultywatory, brony aktywne i do wielu innych! Co więcej, firma oferuje również inne produkty takie jak opony rolnicze, oleje, czy filtry.

Przekładnie i łańcuchy

Ważnymi elementami każdej maszyny rolniczej są również łańcuchy i przekładnie. To części, które są intensywnie eksploatowane podczas prac na polu w niezbyt dobrych warunkach takich jak np. błoto, dlatego też rolnicy muszą je często solidnie czyścić i smarować – używając do tego odpowiednich olejów i smarów. Wielu jednak to zaniedbuje, czego konsekwencją są najczęściej poważne awarie, które zazwyczaj wymagają wymiany uszkodzonych części na nowe.