Relacje dzieci ze zwierzętami.

Istnieje mnóstwo teorii dotyczących wychowywania dzieci wśród zwierząt. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego rozwiązania i obie grupy mają argumenty, które wydają się być racjonalne. Jednak ostatecznie to rodzic podejmuje decyzje w jaki sposób chce ukształtować swoją pociechę. Niekiedy sprawa jest o tyle prosta, że najpierw w domu pojawiają się zwierzęta, a dopiero później dziecko, więc nie ma dylematu czy adoptować psa, albo kota. W tym momencie większym problemem jest jak przygotować czworonoga na nowego członka rodziny.

Czy dzięki zwierzętom u dzieci kształtuje się większa wrażliwość?

Jest to jeden z koronnych argumentów zwolenników wychowywania pociech razem ze szczekającymi czy miauczącymi pupilami. Faktycznie obecność czworonoga w życiu młodego człowieka może spowodować, że w dorosłym życiu będzie bardziej wrażliwy na krzywdę innych oraz empatyczny. To bardzo dobre cechy, które warto rozwijać. Oprócz tego posiadanie zwierzęcia wiąże się z wieloma obowiązkami, co uczy dzieci, że pupil to nie tylko przyjemność, przytulanie i zabawy, ale również karmienie, wychodzenie na spacer czy sprzątanie. Nie są to zadania, które zbytnio obciążałyby młodego człowieka, dlatego rodzice nie powinni wyręczać go w nich.

Jak przygotować zwierzaka na pojawienie się dziecka?

Często właściciele czworonogów zupełnie bagatelizują fakt, że czworonogi też przeżywają zmiany w naszym życiu i odczuwają emocje. Wielokrotnie zdarza się, że narodziny malucha są stresującym wydarzeniem dla psa lub kota, który do tej pory był w centrum uwagi swoich właścicieli. To może skutkować zaburzeniami zachowania, niszczeniem rzeczy czy oddawaniem moczu w domu. Dlatego warto zainwestować w środki redukujące stres na przykład kocie feromony czy psie obroże uspokajające. Warto również stopniowo oswajać zwierzę z zapachem nowego członka rodziny na przykład dając psu do powąchania dziecięcy kocyk a dopiero później pokazać malucha.

Pies, kot i niemowlę to może być mieszanka wybuchowa.

Jednak, aby tak się nie stało trzeba po prostu mieć świadomość, że zwierzaki wystarczy odpowiednio przygotować, a relacje między nimi a naszymi pociechami mogą być naprawdę wspaniałe i trwać przez całe dzieciństwo młodego człowieka.