Jaki kamień na ścianę zewnętrzną do czerwonej dachówki?

Miłośnicy tradycyjnych trendów w architekturze zwracają coraz większą uwagę na dachówkę w czerwonym kolorze. Położona na dachu pięknie się prezentuje, zwłaszcza gdy budynek otacza zieleń. Jaki kamień dobrać, aby podkreślić jej urodę? Nie ma wątpliwości, że czerwona dachówka kojarzy się z klasyką budownictwa. Przywodzi na myśl małe, przytulne domki urządzone w tradycyjnym stylu. Nic dziwnego, że od kilku sezonów cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Nie zanosi się na to, aby miała odejść do lamusa, podobnie jak elewacja pokryta dekoracyjnym kamieniem. A co, gdyby połączyć oba te motywy? W jaki sposób je ze sobą zestawić, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Czerwona dachówka a kamień – dobre połączenie?

Właściciele domów jednorodzinnych coraz chętniej decydują się na czerwoną dachówkę. Można się o tym przekonać, przejeżdżając przez mniejsze miejscowości, a także obrzeża miast. Najczęściej zobaczymy ją w połączeniu z uniwersalną białą elewacją, ewentualnie zestawioną z cegłą. Czy to jednak wszystkie możliwe rozwiązania? Za granicą dachówkom o czerwonej barwie towarzyszą też inne materiały. Między innymi, można wśród nich wymienić kamień dekoracyjny. Wystarczy odwiedzić sąsiednie kraje, zajrzeć do Belgii bądź Holandii, aby przekonać się, jak pięknie prezentują się takie zabudowania.

Poza samym materiałem nie bez znaczenia pozostaje kolor. Z jednej strony czerwona dachówka daje szereg możliwości dopasowania elewacji, z drugiej nie przy każdym odcieniu kamienia będzie dobrze wyglądać. Jeśli nieumiejętnie dobierzemy jego barwę, możemy uzyskać efekt, który nas nie zadowoli. Przykładowo, nowoczesny dom pokryty kamieniem źle dobranym do dachówki będzie przypominać futurystyczną budowlę. To, co sprawdzi się przy malutkim domku niczym z alpejskiej wioski, niekoniecznie będzie prezentować się korzystnie przy okazałej willi.

Kamień na zewnętrznej ścianie – nowoczesność czy klasyka?

Dekoracyjny kamień można dziś zamówić w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Do czerwonej dachówki świetnie pasują m.in. odmiany piaskowej barwy. Tworzą z nią niezwykle ciepłe, przyjemne dla oczu kompozycje.

W sklepach budowlanych bez trudu znajdziemy kamień zewnętrzny o subtelniejszych, a także o bardziej zdecydowanych, wyrazistych motywach. Może układać się w nieregularne bloczki skalne albo pokrywać ścianę idealnie równym wzorem. Wystarczy dopasować go do barwy dachówki, a przede wszystkim do stylu, w którym zbudowano dom.

Kamień na elewacji – cała ściana lub fragmenty

Oryginalnym pomysłem może być połączenie czerwieni dachówek z szarością. Nie chodzi tu o pokrycie szarą barwą całych ścian. Niejednokrotnie lepszą opcją będzie skupienie się na wybranych fragmentach. Przykładowo, klasyczne zestawienie czerwonej dachówki oraz białego tynku można przełamać kamieniem dekoracyjnym w strefie okiennej. Materiał będzie stanowił oryginalną ozdobę, jeśli ułożymy go na cokole. Ponadto kamień upiększy fasadę, kiedy zostanie umieszczony w centralnej części w postaci dekoracyjnego pasa.

Jak widać, istnieje co najmniej kilka rozwiązań, które wykorzystują kamień do ozdobienia elewacji. Wystarczy dobrać odpowiednie do swojego domu, aby cieszyć się jego pięknym designem.